MENU

Menu
Menu

ÜÇ GÜZELLER PERİ BACALARI: KAPADOKYA’DA KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN GİZEMLİ YER

Üç Güzeller peri bacaları, her yıl yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Sevdiklerinizle tatil planı yapıyorsanız mutlaka Nevşehir’deki Ürgüp Üç Güzeller peri bacalarını gezilecek yerler arasına eklemelisiniz

Üç Güzeller peri bacaları, her yıl yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Sevdiklerinizle tatil planı yapıyorsanız mutlaka Nevşehir’deki Ürgüp Üç Güzeller peri bacalarını gezilecek yerler arasına eklemelisiniz. Hatıralarınızda yer edecek Kapadokya’da keşfedilmeyi bekleyen gizemli yer hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara gelin yakından bakalım.

Üç Güzeller Peri Bacaları

Üç Güzeller efsanesi olarak hikayesiyle birlikte daha da güzelleşen peri bacaları ihtişamlı görüntüsüyle seyir terasından görünebiliyor. Üç güzeller peri bacaları, anne, baba ve çocuktan oluşan bir aileyi anımsatmakta ve en anlamlı yerlerden bir tanesidir. Reklamlarda, tatil turlarının tanıtımlarında hatta eski 50 TL’nin arka yüzünde Üç Güzellerin görüntüsünü görebilirsiniz. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve doğayla bütünleşen bir bölge olan Kapadokya, Unesco Dünya Mirasları arasında yer almaktadır.

Üç Güzeller Peri Bacaları Nerede?

Üç güzeller peri bacaları hem bulunduğu yer hem de hikayesi sayesinde ilgi uyandırıyor. Kapadokya tatili sırasında mutlaka uğramanız gereken noktalar arasına Üç Güzeller peri bacalarını eklemelisiniz. Üç Güzeller, Nevşehir Ürgüp’te yer almakta ve Ürgüp merkezden 5 dakika uzaklıkta yer alan seyir terasından görünmektedir. Gün batımı sırasında seyir terasından Üç Güzellere bakarken Erciyes Dağı’nın müthiş manzarasını da görebilirsiniz. Ülkemiz adına ve dünya mirası olarak oldukça önemli bir yere sahiptir.

uc-guzeller-peri-bacalari

Üç Güzeller Peri Bacalarına Nasıl Gidilir?

Ülkemiz, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için tarihi değerlere ve eserlere sahiptir. Tatil denilince ilk akla gelen yerlerden birisi olan Kapadokya’ya gittiğinizde mağara otellerde, tarihi odalarda konaklayabilirsiniz. Her gün düzenlenen turlarla peri bacalarını görmeye gidebilirsiniz. Kapadokya Üç Güzeller peri bacaları, Nevşehir- Ürgüp otoyolunun solundaki seyir tepesinden izlenebilir. Yakınlarındaki bir otelde kalarak veya otel turlarına katılarak rehber eşliğinde peri bacalarını görmeye gidebilirsiniz.

Üç Güzeller Peri Bacaları Efsanesi

Kapadokya bölgesinde Üç Güzeller efsanesi, gezginlerin ve bölge halkının dilden dile anlatımıyla günümüze kadar ulaşmıştır. Efsaneye göre, Kapadokya peri kralının güzel kızı, bir çobana âşık olur. Kral bu sevdayı onaylamazken prenses çobana kaçar ve evlenir. Aradan zaman geçer ve çobanla prensesin bir çocuğu olur. Prenses ve çoban, çocukları olunca kralın onları affedeceğini düşünerek saraya giderler. Fakat kral sevineceği yerde daha da öfkelenir. Prenses öleceklerini anladığında içerisinden Allah’a çok içten yalvarır ve şunları söyler; Allah’ım bize bir mucize göster ve bizi kurtar, der. Prens, çoban ve çocukları orada taşa dönüşür. Efsaneye göre ortadaki taş çocuk, öndeki çoban ve arkadaki taş prensesin taşa çevrilen bedenidir. 

uc-guzeller-peri-bacalari

Üç Güzeller Peri Bacaları Nasıl Oluştu?

Kapadokya bölgesindeki peri bacaları, vadi yamaçlarından sel sularının aşındırdığı kayalardan oluşmaktadır. Peri bacalarının gövdeleri yumuşak minerallerden oluşurken tepesi daha sert kayalardan oluşur. Eski medeniyetler, bu kayalıkları oyarak barınma ve sığınma yeri olarak kullanmıştır. Günümüzde ise peri bacaları, turistik amaçlı kullanılmaktadır. Üç Güzeller peri bacaları da jeolojik bir oluşumdur fakat gezginlerin anlatımıyla hikayesiyle anılmaya başlamıştır.

Kapadokya’nın Eşsiz Konaklama Deneyimi: Şah Saray Cave Suites Üç Güzeller Peri Bacalarına Sadece Bir Adım Uzaklıkta

Kapadokya’nın sevdiklerinizle eşsiz konaklama deneyimi yaşamak istiyorsanız, Şah Saray Cave Suites’i seçebilirsiniz. Tarihi mağara odalarına sahip Şah Saray’da tatilinizi yaparken Üç Güzeller Peri Bacalarına kısa sürede gidebilirsiniz. Seyir tepesinde kahvaltınızı yaparken Üç Güzelleri seyredebilir veya turlara katılarak rehber eşliğinde tarihi yakından görebilirsiniz. Helal Turizm Konseptli otelimizin mağara odalarımızdan birisini tercih edebilir ve Kapadokya’da unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Kapadokya ve otelimizin hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Deneyimler& Aktiviteler

Otel içi hizmetlerimiz dışında aynı zamanda havaalanı transferi, kültür-sanat turları ve çeşitli aktiviteler konusunda da sizlere destek oluyoruz.

BÜLTEN

Kampanyalarımız hakkında erkenden bilgi almak için formu doldurun, fırsatları yakalayın.