MENU

Menu
Menu

KAPADOKYA NEREDE VE KAPADOKYA’ YA NASIL GİDİLİR?

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kapadokya’nın nereye bağlı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Kapadokya, Adıyaman iline bağlıdır

Kapadokya nerede, nasıl gidilir, soruları tatil rotası oluşturacak kişiler tarafından merak edilmektedir. Tarihi ve doğal güzellikleri bir arada sunan Kapadokya her yıl yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kapadokya’nın nereye bağlı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Kapadokya, Adıyaman iline bağlıdır. Peri bacaları, sıcak hava balonları, vadileri, mağara otelleri ile eşsiz anılar biriktirmek için en uygun yerlerden bir tanesidir. Kapadokya nerede ve Kapadokya’ya nasıl gidilir, sorularının yanıtını almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.  

Kapadokya Nerede? 

Kapadokya nerede, sorusuna bağlı olduğu il olarak Nevşehir yanıtını verebiliriz. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kapadokya, yıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu sayede Kapadokya ve Göreme Milli Parkı, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.  

Kapadokya, jeolojik oluşumlu peri bacalarına, kanyonlara, vadilere ve mağaralara sahiptir. Tarihe ev sahipliği yapan Kapadokya bölgesindeki mağaralar günümüzde otel, kafe ve konaklama alanı olarak kullanılmaktadır. Tatil rotanızda hem doğal hem de tarihi güzellikleri görmek için Kapadokya’ya mutlaka uğramalısınız. Peki, Kapadokya’ya nasıl gidilir, ulaşımı en kolay nasıl sağlarsınız, gelin yakından bakalım.  

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir? 

Kapadokya’ya nasıl gidilir, sorusu tatil severler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Kapadokya’ya farklı şekillerde gidebilirsiniz. Öncelikle Kapadokya’da hava limanı bulunmamaktadır fakat Nevşehir ve Kayseri havalimanlarını tercih edebilirsiniz. Bulunduğunuz şehirden düzenlenen uçak seferleri için bilet bulabilirsiniz. Kayseri veya Nevşehir havalimanına indiğinizde taksi, kiralık araç ya da kaldığınız otelin servisi ile Kapadokya’ya ulaşabilirsiniz.  

Sevdiklerinizle ulaşım sorunu düşünmeden tatil yapmak için kendi aracınızla Kapadokya’ya gidebilirsiniz. Oldukça geniş bir havzaya sahip Kapadokya’da tüm bölgeyi dolaşmak için kendi aracınız size kolaylık sağlayacaktır. Kendi aracınızla Kapadokya’ya gitmeyi planlıyorsanız İstanbul’dan Ankara otoyolunu, Ege’den Afyon yolunu, Doğu ve Güneydoğu’dan Adana yolunu, Karadeniz’den Samsun yolunu kullanabilirsiniz. 

Kapadokya’ya giderken hesaplı bir tatil planı yapmak istiyorsanız Kayseri-Adana arasında çalışan Erciyes Ekspresi’ni tercih edebilirsiniz. Erciyes Ekspresi’ni tercih ederek Niğde veya Kayseri’ye 6 saatte ulaşabilirsiniz. Buradan otobüs, taksi veya kiralık araç ile Kapadokya’ya gidebilirsiniz.  

Kapadokya nerede ve otobüs ile nasıl gidilir, diye merak ediyorsanız, farklı şehirlerden düzenlenen seferleri tercih etmeniz gerekir. Otobüs firmaları Kapadokya’ya yakın şehirlere düzenli olarak otobüs seferi planlamaktadır. Yaz turizminin başlamasıyla düzenlenen seferlerin sıklığı artmaktadır. İstanbul’dan otobüsle çıkış yapacaksanız seyahat süresi yaklaşık olarak 10 saat sürmektedir. Ankara’dan Kapadokya’ya gitmeyi düşünüyorsanız 3,5 saat içerisinde Aksaray üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.  

kapadokya

Kapadokya Nereye Bağlı? 

Kapadokya nereye bağlı, sorusunun yanıtı olarak Nevşehir ilimiz olsa da Kapadokya oldukça geniş bir bölgeyi kapsamaktadır. Kapadokya, Niğde, Kırşehir, Aksaray ve Nevşehir illerimizi kapsayan bir bölgede yer almaktadır. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Kapadokya İç Anadolu’nun merkezinde yer almaktadır. 

Kapadokya Peri Bacaları ve Göreme Milli Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığı için her yıl yerli ve yabancı turistin uğrak noktalarından birisidir. Kapadokya, Güvercinlik Vadisi, Aşıklar Vadisi, Uçhisar Kalesi, Üç Güzeller Peri Bacaları , mağara otelleri, balon turları gibi görmeniz gereken doğal ve tarihi güzelliklere sahiptir.  

Kapadokya’ya geldiğinizde Şah Saray Cave Suites‘i tercih edebilirsiniz. Mağara odalarımızda, Kapadokya’da yaşamış medeniyetlerin izlerini bulabilirsiniz. Doğanın ve tarihin birleştiği bir noktada eşsiz bir tatil deneyimi için Şah Saraya Cave Suites ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.  

Otelimizdeki deluxe, süit veya özel süit odalarımızı tercih edebilirsiniz. Merkezi bir konumda bulunan helal kondeptli mağara otelimizden birçok tarihi yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Şah Saray Cave Suites tarafından düzenlenen turlara ve etkinliklerekatılarak Kapadokya’yı daha yakından tanıyabilirsiniz.   

Deneyimler& Aktiviteler

Otel içi hizmetlerimiz dışında aynı zamanda havaalanı transferi, kültür-sanat turları ve çeşitli aktiviteler konusunda da sizlere destek oluyoruz.

BÜLTEN

Kampanyalarımız hakkında erkenden bilgi almak için formu doldurun, fırsatları yakalayın.